Penzión Kúria vznikol na výnimočnom mieste. Prvá zmienka o historickej budove, v ktorej sídlime, sa datuje do roku 1530. Nepísané pramene smerujú ešte ďalej, až do 13. storočia.

Pôvodom meštiansky dom Žilinčan získal pomenovanie po notárovi Žilinčanovi, ktorý v 30. rokoch minulého storočia dom vlastnil. Budovu v dávnejšej minulosti obývali osobnosti z rodu Forgáčovcov, gróf Valentín Pongrác a šľachtic František Majténi. Gróf Valentín Pongrác v roku 1780 kúpil aj okolité pozemky, ktoré v súčasnosti poznáme ako Hurbanove sady. Tento udržiavaný mestský park je ozdobou okolia.

Veľmi vzácna je renesančná výzdoba hlavnej uličnej fasády. Pozornosť si vyslúžil aj niekdajší protiletecký kryt, ktorý sa nachádzal v rozsiahlych dvojpodlažných pivničných priestoroch. Drobné dispozičné zmeny nastali v období klasicizmu. V polovici minulého storočia začala vzácna budova upadať a chátrať, pričom došlo až k asanácii južného uličného krídla. Od  Od konca 20. storočia bol objekt opustený.

 

SÚČASNOSŤ

Celá budova, pôvodom vidiecka kúria, a pridružené časti prešli nákladnou a rozsiahlou rekonštrukciou pod prísnym dohľadom historikov. Rekonštrukcia prebehla úspešne, vďaka čomu sa podarilo zachovať nevyčísliteľnú historickú hodnotu objektu pre ďalšie generácie.

  • penzion

V priestoroch výnimočného objektu sme sa rozhodli zrealizovať ambiciózny projekt penziónu a pivárne Kúria. Názvom odkazujeme práve na historický pôvod objektu. V tichom prostredí penziónu Kúria je vám k dispozícii šesť komfortne zariadených izieb. Časť objektu pokrýva piváreň, ktorú zároveň dopĺňa kaviareň a reštaurácia s kapacitou pre 50-tich hostí.

Kapacity rozširuje letná terasa, ktorá pojme 30 hostí, a vináreň. Vináreň je situovaná v pôvodných pivničných priestoroch, ktoré vznikli ešte v stredoveku. Tieto priestory sú pre uskladnenie vína a jeho následnú degustáciu dokonalé.

Penzión, piváreň, kaviareň, reštauráciu aj vináreň sme otvorili pre širokú verejnosť a každého, kto ocení chutné jedlo, kvalitné víno a vždy čerstvé pivo. Otvorení sme akýmkoľvek individuálnym požiadavkám pre usporiadanie súkromných udalostí, firemných stretnutí, ochutnávok vín a podobných akcií.

NÁJDETE NÁS NA TEJTO ADRESE